Ilustrowana lekcja geografii

Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o dalekich wyprawach? Podróżowanie dziś wydaje się o wiele prostsze, jednak mimo pewnych ułatwień, przeszkód i ograniczeń w ich realizacji nadal nie brakuje. Należą do nich chociażby czas, odległość lub budżet, ale nie wyobraźnia. Dla małych i dużych entuzjastów wycieczek mamy kolejną nadzwyczajną publikację dzięki, której przeniesiecie się w odległe krainy bez wychodzenia z domu. „Mapy, których nie masz” to uzupełnienie wersji podstawowej z roku 2011, która błyskawicznie stała się bestsellerem wśród książek dla dzieci.

Palcem po mapie

Książka zawiera 24 dodatkowe prezentacje krajów takich jak Ukraina, Portugalia czy Wietnam. Na 54 bonusowych stronach poznajemy kolejnych bohaterów i odkrywamy nowe tajemnice. Album jest genialną pozycją kartograficzną skierowaną w szczególności do najmłodszych, ale starsi czytelnicy również nie będą się przy niej nudzić. Każda z map obfituje w liczne szczegóły i ciekawostki związane z danym państwem. Wskazuje, co ma w sobie wyjątkowego oraz czym wyróżnia się na tle innych. Przedstawia nie tylko cechy charakterystyczne kraju, ale również nietypowe i mniej znane jego elementy. Uwzględnia także podział na regiony. Książka zwraca uwagę na ludowe tradycje oraz najważniejsze wydarzenia historyczne. Dostarcza tym samym wiedzy nie tylko na temat geografii, ale i istotnych dla danego terytorium zdarzeń z przeszłości co skłania młodego czytelnika do zadawania pytań i pobudza jego dociekliwość. Detaliczne rysunki ukazują specyfikę mieszkańców danego państwa: ich osobliwe cechy fizyczne lub elementy garderoby. Stylizowane wzór starych publikacji mapy ukazują również odmienność klimatyczną poszczególnych części świata i związane z nią zwierzęta oraz rośliny.

Podróże kształcą

Dodatek do pierwszego wydania to podobnie jak w przypadku poprzedniej części przyjemna forma nauki o świecie przykazywana w sposób głównie obrazkowy. Stanowi dalszy etap niezwykłej, globalnej wędrówki. Umożliwia podróżowanie dookoła naszej planety z przestrzeni własnego łóżka i przenosi czytelnika w wyjątkowe miejsca. Dzięki temu mamy możliwość poznania odległych krain, do których nasz dostęp jest ograniczony. Przewracając kolejne kartki, znajdujemy się w innej rzeczywistości. Przemykamy pomiędzy kontynentami i półkulami. Dziecko zdobywa dzięki temu wiedzę przydatną w późniejszej szkolnej edukacji nie tylko na poziomie geografii, ale historii i biologii. Książka doskonale obrazuje różnorodność kulturową, a tym samym uczy tolerancji dla mieszkańców innych krajów. Ukazuje odmienność jako naturalną ludzką cechę. „Mapy, których nie masz” jak i pozostałe wydania poza swoim charakterem informacyjnym są lekcją akceptacji i szacunku. Duży format i wspaniałe, szczegółowe ilustracje sprawiają, że publikacja jest czytelna i przejrzysta. Grube kartki pozwalają na wielokrotne wertowanie map i wędrowanie po kolejnych zakątkach świata. Być może niewinne podróżowanie palcem po mapach przerodzi się w pragnienie zaznania prawdziwych dalekich wojaży i ukształtuje nowe pokolenie zagorzałych globtroterów?

 

Aleksandra i Daniel Mizielińscy autorzy wszystkich wydań kultowych już map to duet w pracy i w życiu codziennym. Zajmują się projektowaniem okładek i opracowaniem graficznym publikacji do dzieci. Małżeństwo grafików od lat tworzy również własne pozycje książkowe skierowane do najmłodszych czytelników zarówno na płaszczyźnie literackiej, jak i ilustracyjnej. Za swoją wyjątkową pracę otrzymali szereg prestiżowych wyróżnień i nagród.

„Mapy, których nie masz” podobnie jak ich poprzednicy ukazały się nakładem wydawnictwa Dwie Siostry, które specjalizuje się w publikowaniu mądrych i kreatywnych książek dla dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *